Werbena patagońska – Verbena bonariensis
A na koniec mała przestroga, Werbena patagońska rozsiewa się naprawdę bardzo mocno, wszystkie werbeny które widać na zdjęciach wzięły się z jednej, pierwszej sadzonki posadzonej w ogrodzie późnym latem.
Uwielbiam Werbenę za wysokość, 150cm w ciągu jednego sezonu to dla mnie bardzo cenna cecha. Jednocześnie jest ona niezwykle ażurowa, łodyżek właściwie nie zauważamy, całą uwagę skupia chmura kwiatów, które wyglądają jakby unosiły się kilkanaście centymetrów nad niższymi rosnącymi obok roślinami.
Werbena patagońska – Verbena bonariensis. Muszę się od razu przyznać, że oszalałam na punkcie tej roślinki odkąd odkryłam brytyjskie programy ogrodnicze z Panem Titchmarshem(How to be a Gardener). Od tego czasu wielbię ja i posadziła bym absolutnie wszędzie.
Kilka faktów:
- Werbena patagońska jest roślina jednoroczną, ale! bardzo dobrze się rozsiewa, a czasami udaje jej się przetrwać naszą zimę. Nasiona wysiewamy w marcu i zapewniamy ciepło, gdyż do kiełkowania potrzebuje minimum 20 stopni C. W maju, kiedy nie będzie już groźby przymrozków wysadzamy roślinki do ogrodu.
- Werbena patagońska jest rośliną wysoką, główki jej kwiatów bujają się na wysokości 120-150cm.
- Werbena patagońska lubi słońce, miejsca ciepłe i przepuszczalną glebę.
- Werbena patagońska kwitnienie zaczyna w lipcu i kwitnie aż do mrozów, najlepiej w ogóle nie ścinać jej przekwitłych kwiatostanów aż do wiosny, pozwolić nasionkom znaleźć miejsce na przyszły sezon, a zimą możemy podziwiać oszronione główki na delikatnych gałązkach. Gałązki ma proste, kanciaste, ciemno zielone, podobnie jak i liście. Kwiaty, drobniutkie, zebrane w główki kończące każdą łodyżkę są fioletowe, lila czasami wydają się lekko różowe.
- Werbenę patagońską kochają także motyle, razem z nią na pewno pojawią się w ogrodzie.
Komentarze
Prześlij komentarz